Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність
01 - 07 серпня - пройшов Всесвітній тиждень грудного вигодовування.
Грудне вигодовування - це одна з кращих інвестицій в збереження життя і поліпшення здоров'я, в соціальний і економічний розвиток окремих людей і націй. Хоча частка грудного вигодовування в початковий період розвитку відносно висока, виключно грудьми до 6 місяців годують лише 40% немовлят, і 45% продовжують отримувати годування груддю до 24 місячного віку.
Розширення масштабів оптимального грудного вигодовування, згідно з рекомендаціями, могло б запобігти більше 823 000 дитячих та 20 000 материнських смертей на рік. Відмову ж від годування грудьми пов'язують зі зниженням рівня інтелекту, що виявляється в економічних втратах в розмірі близько 302 млрд. долл. США на рік.
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня в більш як 170 країнах світу під егідою Всесвітнього альянсу на підтримку грудного вигодовування (WABA) у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Метою є захист, підтримка і просування грудного вигодовування.
Гасло Всесвітнього тижня грудного вигодовування (WBW) 2021:
Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність.
Всесвітній тиждень підтримки і заохочення грудного вигодовування - один із способів відновлення нині втраченої традиції годувати дітей грудьми, привернути увагу суспільства до цієї проблеми. Ця акція покликана захистити право дитини харчуватися материнським молоком, а також роз'яснити вагітним жінкам і молодим мамам необхідність грудного вигодовування. Ніщо не може замінити новонародженій дитині грудне молоко. Природне грудне вигодовування - шлях до формування здоров'я дитини.
Грудне вигодовування - це командна робота. Необхідна також неупереджена інформація і діючий ланцюжок теплої підтримки для створення оточення, що дає можливість матерям оптимально годувати грудьми.
Хоча грудне вигодовування залежить в основному від матері, за тісної підтримки батька, партнера, сім'ї, на робочому місці і в суспільстві грудне вигодовування поліпшується. Гендерно-справедливий соціальний захист батьків, що включає такі заходи, як оплачувана відпустка і підтримка на робочому місці, здатні допомогти в створенні оточення, сприятливого для грудного вигодовування в контексті як формального, так і неформального робочих секторів.
Дослідження показали, що політика оплачуваної відпустки по вихованню дитини може знизити дитячу смертність на 13% на кожен додатковий місяць відпустки. Оплачувана відпустка дозволяє жінці фізично відновитися після пологів перед поверненням на роботу і сприяє її фізичному, розумовому і емоційному здоров'ю як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Політика, яка передбачає батьківську і татусеву декретну відпустку, не повинна негативно впливати на існуючі пільги по материнській відпустці або на наявність можливості такої відпустки. Навпаки, така політика повинна дозволяти татусям/партнерам віддавати пріоритет обов'язкам, пов'язаним з сім'єю, і в той же час виконувати необхідне на роботі.
Грудне вигодовування - це прерогатива матерів. Коли татусі/партнери підтримують грудне вигодовування і допомагають доглядати за дітьми, практика грудного вигодовування покращує відносини батьків з дітьми. До того ж, батьки стають ближче своїм дітям і ті розвиваються швидше. Як партнери в команді з двох осіб, мама і батько/партнери в гендерно-рівноправній батьківській команді повинні спілкуватися, пристосовуватися і довіряти один одному. Крім того, в разі необхідності вони повинні бути готові надати допомогу.
Норми батьківства змінюються. Багато татусів є не тільки сімейними добувачами, але і беруть безпосередню участь у догляді за дитиною і надають допомогу матері, що є важливим для розвитку дітей. Гендерно-рівноправне батьківство передбачає, що татусі є рівноправними учасниками батьківської команди, що корисно як дітям, так і батькам.
Іноді татусям важко брати участь в батьківстві. Татусям частіше доручають роль няньки, а не вихователя. Служби опіки і охорони здоров'я дітей часто ігнорують або виключають зі свого спілкування татусів і не інформують їх про вагітність, пологи, догляд за дітьми і підтримку грудного вигодовування. Обмеження або відсутність батьківського відпустки призводить до скорочення часу, який татусі можуть провести зі своїми партнерками і дітьми, щоб навчитися бути батьками.
Проте, навчання можливе і для татусів. Вони можуть навчитися стратегіям спільного батьківства для підтримки грудного вигодовування, навчитися прислухатися до бажань і потреб матерів. Парам необхідно домовитися про цілі грудного вигодовування і підтримувати спілкування один з одним, особливо в моменти проблем з вигодовуванням. Татусі/партнери можуть дізнатися більше про грудне вигодовування, забезпечити емоційну підтримку, розділити обов'язки по дому, піклуватися і грати зі своїми дітьми.
Природне вигодовування - єдиний спосіб годування дитини, що чинить унікальну біологічну дію на її здоров’я, а материнське молоко є ідеальним харчуванням для дітей першого року життя.
Найсучасніші наукові дослідження переконливо підтвердили принципову незамінність природного вигодовування для оптимального розвитку дитячого організму. Природне вигодовування виконує широке коло життєво важливих функцій не лише харчового і захисного характеру, але й найтоншої регуляції - управління розвитком і диференціюванням.
Безперечним є довготривалий вплив харчування немовлят на фізичний розвиток, стан здоров’я, коефіцієнт інтелектуального розвитку в наступні роки життя. З іншого боку, стало очевидним, що харчування на першому році життя «програмує» метаболізм таким чином, що ті або інші його порушення можуть збільшити ризик розвитку цілого ряду захворювань: таких як алергічні хвороби, ожиріння, метаболічний синдром, остеопороз тощо.
Мета Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування - захист, популяризація та підтримка грудного вигодовування, а саме:
ЗАВДАННЯ:
- ІНФОРМУВАТИ населення про зв'язки між гендерною рівністю в сфері соціального захисту батьків і грудним вигодовуванням.
- ЗАКРІПИТИ усвідомлення важливості підтримки батьків і тендерної рівності в суспільстві на всіх рівнях з метою підтримки грудного вигодовування.
- ЗАЛУЧИТИ громадян і організації для підвищення ефективності діяльності.
- АКТИВІЗУВАТИ діяльність в сфері ґендерної рівності в сфері соціального захисту батьків з метою сприяння грудному вигодовуванню.
ОПТИМАЛЬНЕ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ПОЗИТИВНО ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ’Я ПРОТЯГОМ УСЬОГО ЖИТТЯ.
ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ДЛЯ ДИТИНИ.
Збалансований раціон і поживні речовини.
Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених. Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань(певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.
Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя - покриває третину цих потреб.
Захист від хвороб.
Ранній початок грудного вигодовування - протягом години після народження дитини - забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема - від кишково-шлункових інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.
Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.
При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.
Сенсорний, пізнавальний та інтелектуальний розвиток.
Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.
Крім цього, грудне вигодовування для дитини - це також відчуття безпеки.
ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ДЛЯ МАТЕРІ:
- Захист від небезпечних хвороб. Грудне вигодовування може допомогти знизити ризик розвитку серцево- судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози.
- Психічне здоров’я. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку післяродової депресії.
- Посилення емоційного зв’язку з дитиною. Грудне вигодовування посилює зв'язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.
- Безпека і комфорт. Грудне вигодовування - це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.
- Природна контрацепція. Грудне вигодовування дозволяє робити перерви між вагітностями - гормональний вплив часто викликає відсутність менструацій. Це природний (хоча і не 100% надійний) метод попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї (до 90% у перші шість місяців з обов’язковим дотриманням усіх рекомендацій).
КОЛИ НЕ МОЖНА ГОДУВАТИ ГРУДЬМИ: ПРОТИПОКАЗАННЯ:
Молоко матері є найбільш корисним продуктом харчування для немовлят, у тому числі передчасно народжених та хворих. Грудне вигодовування не рекомендується або протипоказане у рідкісних випадках. У кожному конкретному випадку лікар повинен провести відповідне обстеження дитини та матері, щоб визначити, чи матиме грудне вигодовування негативний вплив на стан здоров'я жінки або новонародженої дитини, щоб зрозуміти, чи варто починати, переривати або зупиняти грудне вигодовування у конкретному випадку.
Основні протипоказання:
- у немовляти класична галактоземія, форма спадкових порушень обміну речовин;
- мати інфікована Т-лімфотропний вірусом людини I або II типу;
- мати приймає наркотичні засоби.
ВІЛ-інфіковані матері можуть годувати своїх дітей - за умови, що матері отримують антиретровірусну терапію та дотримуються порад лікаря.
Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, якщо:
- у матері бруцельоз, який попередньо не лікували;
- мати приймає певні лікарські засоби, які не рекомендовані при грудному вигодовуванні;
- мати проходить процедуру цифрової рентгенографії з використанням радіофармацевтичних препаратів;
- у матері активна форма вірусу простого герпесу (ВПГ) з ураженнями в областігрудей (матір може продовжувати грудне вигодовувати, якщо при цьому можливоповністю прикрити уражену частина грудей, щоб попередити передачу вірусу немовляті).
Матері можуть відновити грудне вигодовування після консультації з лікарем, який визначить, коли це знову стане безпечним для немовляти. Цим матерям необхідно забезпечити підтримку лактації, дізнатися, як стимулювати та підтримувати виробництво молока та годувати своїх немовлят пастеризованим донорським грудним молоком або сумішшю під час тимчасового припинення грудного вигодовування.
Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, але дозволено годувати немовля зцідженим молоком матері:
- у матері активна форма туберкульозу і жінка попередньо не проходила відповідного курсу лікування (Примітка: матір може відновити грудне вигодовування після того, як пройде відповідне лікування і лікар підтвердить, що більше немає ризику передачі ТБ немовляті під час ГВ);
- протягом від 5 днів до пологів до 2 днів після пологів, у матері виявлені симптоми вітряної віспи (вітрянки).
Грудне молоко забезпечує захист від багатьох респіраторних захворювань, у тому числі і від грипу. Якщо у матері є підозра або підтверджений діагноз на грип, її варто вжити всіх можливих заходів для запобігання передачі вірусу немовляті, однак рекомендовано продовжувати грудне вигодовування.
Паління звичайних або електронних сигарет під час грудного вигодовування варто припинити. Внаслідок паління шкідливі хімічні речовини передаються через грудне молоко від матері до немовляти. Крім цього, можливе і мимовільне вдихання дитиною вторинного диму. Однак, матерям слід пам’ятати, що грудне вигодовування потрібно продовжувати, незалежно від того, чи вона зможе відмовитися від цієї шкідливої звички, чи ні. Грудне вигодовування забезпечує численні переваги для здоров'я, а грудне молоко матері є найкращим продуктом харчування для немовляти.
РЕКОМЕНДАЦІЇ З ОПТИМАЛЬНОГО ГОДУВАННЯ НЕМОВЛЯТ ТА ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ.
Оптимальне грудне вигодовування життєво важливо для гарного здоров'я і благополуччя як жінок, так і дітей протягом усього життя.
Рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо грудного вигодовування:
- забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикладати дитину до грудей матері якнайшвидше після народження немовляти - протягом першої години життя дитини;
- забезпечити перебування матері та новонародженої дитини в одній палаті 24 години на добу, щоб мама змогла годувати дитину на вимогу (тобто так часто, як хоче дитина, вдень і вночі);
- забезпечити виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців з народження - немовлятам не слід давати жодних інших продуктів харчування, навіть воду.
- не використовувати жодних сумішей, сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування.
- поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але і продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше.
ЕКОНОМІЧНІ ТА ЕКОЛОГІЧНІ ВИТРАТИ ВІДМОВИ ВІД ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ.
Короткострокові та довгострокові витрати, пов'язані з відмовою від грудного вигодовування, виявляють наступну дію на суспільство в цілому:
- Немовлята, які не перебувають на грудному вигодовуванні, мають знижений коефіцієнтом інтелекту, що знижує їхні шанси на отримання хорошої освіти і в подальшому призводить до більш низького рівня заробітної плати.
- Низький рівень грудного вигодовування сприяє підвищенню захворюваності, що призводить до збільшення витрат на лікування та медичний догляд.
- Виробництво, пакування, зберігання, доставка і приготування сумішей для штучного вигодовування завдає шкоди навколишньому середовищу.
Грудне молоко - це перша натуральна їжа дитини. Це джерело всіх необхідних поживних речовин, які сприяють здоровому росту та розвитку дитини. Материнське молоко - це основне джерело енергії, яке повністю забезпечує дитину всім необхідним в першому півріччі, на половину в другому півріччі та на третину на другому році життя.
При тому, що грудне вигодовування є природним процесом, це також і поведінка, яка набута в результаті навчання. Численні наукові дослідження продемонстрували, що матерям та іншим особам, які здійснюють догляд за дітьми, необхідна активна підтримка у встановленні і підтримці належної практики грудного вигодовування. Тому важлива співпраця матерів та медичного персоналу в пологових будинках. Необхідно здійснювати навчання матерів поведінковим змінам та ключовим елементам вигодовування. Це дасть змогу матері та дитині зберегти їх здоров’я.
За матеріалами КНП «Вінницький обласний
Центр громадського здоров’я ВОР»
підготувала завідувачка ІАВ
А.П. Герасименко
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)