7 КВІТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ'Я НА ПІДТРИМКУ МЕДСЕСТЕР І АКУШЕРОК
Нинішній рік оголошений Міжнародним роком працівників сестринських і акушерських служб, тому заходи Всесвітнього дня здоров'я 2020 року будуть присвячені необхідності зміцнення сестринських і акушерських служб.
Всесвітній день здоров'я пройде під гаслом ” На підтримку медсестер і акушерок ” і буде присвячений життєво важливій ролі, яку ці медпрацівники відіграють в наданні якісних послуг охорони здоров'я та соціальної допомоги.
Цілі кампанії з нагоди Всесвітнього дня здоров’я:
- закликати людей у всьому світі висловити медсестрам і акушеркам подяку за
їхню працю і гідно оцінити їх роль в наданні медичної та соціальної допомоги; - підвищити значущість професії медсестри та акушерки в очах працівників охорони здоров'я;
- мобілізувати підтримку для медсестер і акушерок і стимулювати інвестиції в сестринську і акушерську справу.
Мета кампанії - стимулювати активні дії і залучити інвестиції для посилення сестринських і акушерських кадрів.
Медсестри і акушерки відіграють найважливішу роль в наданні послуг охорони здоров'я. Вони присвячують своє життя допомозі матерям і дітям, роблять життєво важливі щеплення і надають медичні рекомендації, доглядають за літніми людьми і загалом задовольняють основні повсякденні потреби населення в галузі охорони здоров'я. Часто для місцевого населення вони є першим і єдиним джерелом медичної допомоги. Досягнення загального охоплення послугами охорони здоров'я 2030 р вимагатиме створення 9 мільйонів додаткових робочих місць в галузі сестринської та акушерської справи.
Тому Всесвітня асамблея охорони здоров’я прийняла рішення проголосити 2020 рік - Міжнародним роком працівників сестринських і акушерських служб.
Забезпечення підготовки сестринського та акушерського персоналу відповідно до міжнародних стандартів є економічно виправданим заходом. Це дозволяє економити ресурси за рахунок зменшення потреби в дорогих і невиправданих медичних процедурах, підвищує якість медичної допомоги і сприяє забезпеченню здоров'я для всіх.
На частку медсестер і акушерок припадає близько 50% світових трудових ресурсів охорони здоров'я.
Існує глобальна нестача працівників охорони здоров'я, зокрема медсестер і акушерок, на яких припадає понад 50% нестачі працівників охорони здоров'я на сьогоднішній день.
Основні функції сучасної медичної сестри визначено Європейським регіональним бюро ВООЗ із сестринської справи 1996 року. Однак у 2001 році ВООЗ деталізувала ці функції, додавши такі види діяльності, як планування, моніторинг та координування різноманітних ресурсів і послуг систем медико-санітарної допомоги, налагодження співпраці з іншими фахівцями медико-санітарної допомоги, виконання обов’язків спеціалістів і прийняття рішень там, де відсутні фахівці, проведення досліджень та участь у науково-дослідних проектах тощо.
На сьогодні медичні сестри становлять найчисленнішу категорію працівників охорони здоров’я, оскільки в лікарській практиці велику частку медичних послуг надає винятково сестринський персонал. В Україні працюють понад 303 тис.
медсестер (до речі, 17 із них відзначені почесною нагородою Міжнародного Червоного Хреста). Однак співвідношення молодших спеціалістів із медичною освітою і лікарів в Україні становить 1,9:1, тоді як у країнах ЄС — 2,5:1. Причин такої ситуації багато: непривабливість медсестринської справи, допоміжна роль медсестри, низька заробітна плата, надмірні навантаження, а іноді й небезпечні умови роботи. Це спричиняє значний дефіцит таких фахівців. Середня зарплатня медичної сестри в Україні становить близько 5 тис. грн.
На жаль, досі в Україні медсестер здебільшого вважають «інструментом» лікаря. Їх статус не надто високий, як і зарплатня. До того ж будь-яку їх ініціативу сприймають здебільшого скептично, мовляв, ваша посада самостійності не передбачає. При цьому робоче навантаження на середній медичний персонал вп’ятеро більше, ніж за кордоном, а претензії хворих часом безпідставні й необґрунтовані.
Однак, на щастя, позитивні зрушення все-таки є. Змінюються підходи до навчання медсестер: нині вони отримують дипломи бакалавра та магістра. Він дає їм змогу не лише доглядати за хворими та проводити маніпуляції, а й виконувати функції менеджера й організатора адміністративно-господарської роботи.
Міністерство охорони здоров’я України націлене на створення нової моделі медсестринства, тому заохочує більше людей вчитися цій професії, надати медсестрам більше можливостей для самореалізації та розвитку. Медичні заклади, країни після автономізації зможуть відмовитися від тарифної сітки та підвищувати зарплати медичним фахівцям, зокрема і медсестрам. Це сприятиме підвищенню статусу і престижу сестринської справи, мотивацію середнього медичного персоналу до закріплення на робочих місцях, ефективного виконання своїх професійних обов’язків.
Вперше за роки незалежності в Україні з’явилась спеціальна інституція, підпорядкована МОЗ, яка має подбати про медичних сестер та братів. В минулому році створено ДУ «Центр розвитку медсестринства Міністерства охорони здоров'я України».
Завданнями Центру є захист інтересів медсестер та медбратів, розвиток медсестринства в Україні та покращення їх підготовки.
Основна мета Центру - є трансформація медсестринства, підвищення рівня професіоналізму, кваліфікації, розбудова нової моделі роботи для українських медичних сестер та медичних братів, де середній медперсонал матиме більше прав, повноважень та самостійності; підвищення якості рівня знань та розвинутих навичок і компетенцій спеціалістів медсестринства закладів охорони здоров’я впродовж професійної діяльності; розвиток та впровадження підходу, орієнтованого на пацієнта в системі охорони здоров’я.
Що повинно зміниться для медсестер і медбратів:
- Збільшиться практична підготовка на додипломному етапі освіти. Більше часу відведуть для практичної підготовки.
- Запровадження вищої освіти та наукових ступенів за спеціальністю «Медсестринство». Лише в Україні і деяких пострадянських країнах медсестри працюють без вищої освіти.
- Постійне підвищення кваліфікації та професійний розвиток. Дана система вже введена цього року для лікарів.
- Розширення повноважень медичних сестер та медбратів.
- Професійний стандарт. Чітко прописані правила та стандарти, за якими будуть працювати медсестри і медбрати. Їх розробляють разом з Міністерством соціальної політики України.
- Сертифікація. Для розширення своїх повноважень та для претендування на підвищення заробітної плати, для медсестер та медбратів з’явиться можливість отримати сертифікат.
Зміцнення медсестринства та створення для медсестер і акушерок таких умов роботи, в яких вони зможуть повністю реалізовувати свій потенціал - одне з найважливіших умов для забезпечення благополуччя і поліпшення здоров'я людей в усьому світі.
На жаль, роль медсестер і акушерок занадто часто залишається недооціненою, і вони не завжди мають можливість повною мірою проявити свої здібності. В рамках кампанії в 2020 році бажано намагатися забезпечити для всіх медсестер і акушерок сприятливі умови праці, з доступом до необхідних засобів, обладнання та ресурсів, з дотриманням вимог безпеки, справедливої оплати праці та можливостями для безперервного професійного розвитку. Бажано забезпечити медсестер і акушерок необхідною їм підтримкою для того, щоб вони могли ефективно надавати інтегровані і орієнтовані на потреби людей послуги, що допоможе людям більш відповідально ставитися до власного здоров'я.
Покажіть медсестрам і акушеркам, як ви цінуєте їх роботу - подякуйте їм за турботу про наше здоров’я!
Матеріали ЦЗ ВОСКДРЗН
Додаткові матеріали:
Бути медичною сестрою - це покликання (Відкрити).
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)