A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Комунальне некомерційне підприємство "Гніванський центр первинної медико-санітарної допомоги" Гніванської міської ради

4 лютого - Всесвітній День боротьби проти раку

Дата: 30.01.2020 13:19
Кількість переглядів: 73

Створіть майбутнє без раку.  Час діяти зараз.

 Щорічно 4 лютого у світі відзначається Всесвітній   День боротьби проти раку. Цей День започатковано   за ініціативи Міжнародного Союзу проти раку   (UICC), найбільшої і найстарішої міжнародної   онкологічної організації, 4 лютого 2000 року на   Світовому саміті з боротьби проти раку в новому   тисячолітті в Парижі. Паризька хартія спрямована   на сприяння науковим дослідженням, профілактиці раку, поліпшенню обслуговування пацієнтів, підвищенню обізнаності та мобілізацію світової спільноти для досягнення прогресу в боротьбі з раком.

Мета проведення цього Дня - акцентування уваги громадськості на глобальних проблемах, пов'язаних з онкологічними захворюваннями, підвищення обізнаності населення про профілактику, фактори ризику, раннє виявлення та лікування.

У 2020 продовжується трирічна кампанія 2019 - 2021 «Я є і я буду», заклик до особистої прихильності і осмисленню, що може зробити кожен в боротьбі проти цієї хвороби, і який внесок зробити в кампанію проти раку. Кожен повинен розуміти, щоб створити майбутнє без раку, потрібно діяти вже зараз. При цьому, основна увага приділяється наступним завданням: вибір здорового способу життя, рання діагностика, якість життя, лікування для всіх.

9,6 мільйона чоловік вмирають щороку від раку. Це більше, ніж ВІЛ / СНІД, малярія і туберкульоз разом узяті. До 2030 року експерти прогнозують зростання смертності від раку до 13 мільйонів. Рак є причиною майже кожної шостої смерті у світі. Він стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті.

Більше третини випадків раку можна запобігти. Ще одну третину можна вилікувати, якщо виявити на ранній стадії і правильно лікувати.

Впроваджуючи відповідні стратегії з профілактики, раннього виявлення та лікування, можна щорічно рятувати до 3,7 мільйона життів.

Приблизно в третині випадків смерть від раку обумовлена п'ятьма основними факторами ризику, пов'язаними з поведінкою і раціоном харчування. Це високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну і вживання алкоголю.

Вживання тютюну є найбільш значним фактором ризику розвитку раку, на який припадає майже 22% випадків смерті від раку у світі.

До 25% випадків раку в країнах з низьким і середнім рівнем доходів обумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ).

Поширеною проблемою є звернення за медичною допомогою на пізніх стадіях захворювання і недоступність діагностики.

Щорічно у Вінницькій області реєструються понад 5 тисяч первинних онкологічних хворих. Реєструється зростання рівня захворюваності на рак молочної залози, який посідає першу позицію у структурі онкозахворюваності, рак простати - друга позиція, ободової та прямої кишки на третьому місці серед усієї популяції. На сьогодні, в області проживає більше 44 тисяч осіб з онкологічними захворюваннями.

В структурі смертності у Вінницькій області злоякісні новоутворення посіли друге місце після серцево-судинних захворювань. Рівень первинної інвалідності серед дорослого населення у Вінницькій області для злоякісних новоутворень становить 10,2 на 10 тисяч населення та 11,0 на 10 тис. працездатного населення.

Онкологічні захворювання є соціально-економічною проблемою, адже вражають населення працездатного віку, які складають трудовий та економічний потенціал держави та спричиняють значне навантаження на охорону здоров’я області. Викликають значну інвалідизацію серед працездатного населення та великий рівень смертності.

У грудні 2016 року Вінницькою обласною Радою була прийнята Програма «Боротьба з онкологічними захворюваннями на період 2017-2021роки», мета якої покращення рівня надання медичної допомоги хворим на злоякісні новоутворення в області, зниження рівня інвалідизації онкологічних хворих та рівня смертності від раку, створення умов для продовження та поліпшення якості життя онкологічних хворих.

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Для їх позначення використовуються й інші терміни: злоякісні пухлини і новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатні проникати в сусідні частини тіла і поширюватися в інші органи; останній процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку.

Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу, в ході якого передракове ураження переходить в злоякісну пухлину. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

 • фізичні фактори - канцерогени, такі як ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання та ін.;
 • хімічні канцерогени, такі як азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини (забруднювачі харчових продуктів), миш'як (забруднювач питної води) і ін.;
 • біологічні канцерогени, такі як інфекції, що викликаються деякими вірусами, бактеріями або паразитами і ін.

Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. З віком захворюваність на рак різко зростає, найімовірніше, в зв'язку з накопиченням чинників ризику розвитку певних ракових захворювань.

В даний час можна запобігти виникненню 30-50% ракових захворювань. Цього можна домогтися, якщо уникати факторів ризику і здійснювати відповідні стратегії профілактики, засновані на фактичних даних. Крім того, тягар раку можна зменшити шляхом раннього виявлення раку і лікування пацієнтів, у яких розвиваються онкологічні захворювання.

Отже, зменшення тягаря раку можна досягти шляхом зміни або запобігання основних факторів ризику. Ці фактори ризику включають в себе наступні:

 • вживання тютюну, в тому числі куріння сигарет і вживання бездимного тютюну
 • надлишкова маса тіла або ожиріння;
 • нездорове харчування з низьким рівнем споживання фруктів і овочів;
 • відсутність фізичної активності;
 • вживання алкоголю;
 • зараження ВПЛ, що відбувається статевим шляхом;
 • зараження гепатитом або іншими канцерогенними інфекціями;
 • іонізуюче і ультрафіолетове випромінювання;
 • забруднення повітря в містах;
 • задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива.

ЩОБ ЗАПОБІГТИ ОНКОЛОГІЧНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЬ НАСТУПНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ

Не куріть

Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку - легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

Споживайте здорову їжу

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик захворювання, хоча переконливих даних щодо певних продуктів, які допомагають у профілактиці раку, немає.

Рекомендації щодо здорового харчування:

 • їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна і боби;
 • уникайте зайвої маси тіла - їжте легше і компактніше, обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фастфуду;
 • уживайте алкоголь у помірних кількостях - ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю;
 • обмежте споживання технологічно обробленого м’яса - ВООЗ повідомляє, що вживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.

Численні дослідження демонструють, що жінки, які дотримуються середземноморської дієти з додаванням оливкової олії та горіхів, можуть зменшити ризик раку молочної залози. Ця дієта включає значну кількість рослинних продуктів, як-от фрукти й овочі, цільні зерна, бобові та горіхи. Люди, які дотримуються середземноморської дієти, обирають здорові жири - оливкову олію, масло і рибу замість червоного м’яса.

Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними

Підтримання здорової маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Як загальну мету, включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

Не засмагайте

Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань, і водночас йому порівняно легко запобігти. Достатньо виконувати кілька рекомендацій:

 • уникайте прямого сонячного опромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша;
 • захистити голову допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх;
 • затуляйте відкриті ділянки тіла одягом, який покриває якомога більше поверхні шкіри, при цьому обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні;
 • використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30, навіть у похмурі дні - не шкодуйте крему і повторно застосовуйте кожні дві години або частіше, якщо плаваєте чи пітнієте;
 • уникайте соляріїв - вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

Зробіть щеплення

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Дізнайтеся у свого лікаря щодо вакцинації.

Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти ВГВ рекомендується для дорослих із таких груп ризику:

 • сексуально активних полігамних людей;
 • з інфекціями, що передаються статевим шляхом;
 • тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
 • чоловікам, які практикують секс із чоловіками.

Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.

Уникайте ризикованої поведінки

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, що збільшують імовірність розвитку онкозахворювань.

 1. Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу. Що більше у вашому житті статевих партнерів, то більше шансів на зараження інфекцією, котра передається статевим шляхом.
 2. Люди, які живуть із ВІЛ або хворі на СНІД, мають вищий ризик появи раку ануса, печінки та легень.
 3. Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється із раком шийки матки, але він також може підвищити ризик виникнення раку ануса, пеніса, горла, вульви та піхви.
 4. Людям, які вживають наркотики внутрішньовенно, рекомендовано не користуватися вже використаними голками. Обмін голками з людьми, які застосовують внутрішньовенні препарати, може призвести до зараження ВІЛ, а також гепатитами В та С, що підвищує ризик появи раку печінки.

Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу.

Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Профілактика, скринінг, своєчасне виявлення та лікування онкологічних захворювань допоможуть досягти значних позитивних результатів у боротьбі із цією проблемою.

Для цього достатньо зробити кілька кроків до здорового життя:

 • відмовитися від куріння;
 • не зловживати алкогольними напоями;
 • захищати шкіру від сонця;
 • обмежити вживання червоного м’яса;
 • підтримувати здорову масу тіла;
 • не мати хронічних захворювань чи будь-яких тривалих запальних процесів у організмі.

Медицина не стоїть на місці: завдяки сучасним терапевтичним методикам імовірність успішного лікування раку на ранній стадії дуже велика.

Ефективним сьогодні вважають і збирання власної сімейної історії. Для виявлення схильності до тої чи тої онконедуги важливо знати, чим хворіли батьки, бабусі, дідусі і т. д. Що більше буде відомо про хвороби вашої родини, зокрема історії ракових захворювань, то вищий шанс не захворіти або як мінімум відстрочити виникнення того чи іншого виду раку в майбутньому.

Також важливим фактором є підтримання здорового способу життя. Дослідники стверджують, що 30–50% випадків смерті від раку можна було уникнути, якби людина просто змінила свій спосіб життя.

За матеріалами ВООЗ, ЦГЗ МОЗ України

Додаткові матеріали:

Зниження ризику захворювання на рак

Профілактика раку

 

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень